Mutfak Ekipmanlarını Tanıyalım - Bıçaklar

MUTFAK EKİPMANLARINI TANIYALIM


Bıçaklar:

 

Ø Kör bıçaklar keskin bıçaklardan niye daha tehlikelidir?

Birinci sebep, keskin bıçakla çalışırken insanlar çok daha dikkatli davranırlar, böylece kaza riski azalır. İkincisi, kör bıçağın kesmesi için çok daha fazla güç ile bastırınca bıçağın kayıp bir kaza oluşturma riski fazlalaşır.

Ayrıca, mutfakta keskin bıçakla çalışmanın avantajlarından biri işin çok daha çabuk bitmesi, diğeri de yiyeceğin parçalanmamasını sağlamasıdır.

En kaliteli bıçağı almak ve onu hep keskin tutmak mutfakta yapılacak en akıllı yatırımların başında gelir.

 

Ø Bıçak alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bıçak imalatı çok ustalık isteyen bir iş olduğundan, tercihen bıçağı, işi bıçak yapmak olan bir işletmeden almak lazımdır. Mümkünse karbon/paslanmaz çelik bıçak alınmalıdır. Bıçağın metalinin sapın ortasında bitmesi değil, sapın içinde mono blok olarak tamamen bulunması doğrudur. Aksi taktirde sap ve metal zamanla birbirinden ayrılacaktır. İyi bıçak ömür boyu kullanılır. Bıçağın sapının ergonomik olması ve elinize aldığınızda avucunuzun içine tam olarak oturması gerekir. Sapın yapıldığı malzeme ısıyı geçirmeyen, kaymaz ve dayanıklı olmalıdır. Birçok boy bıçağı içeren setleri değil, yapacağınız işe uygun boy ve özellikte bıçak almalısınız. Genelde bir adet 8-10 cm uzunluğunda (sap hariç uzunluk) soyma bıçağı, 15 cm uzunluğunda bir genel kullanım bıçağı ve 20 cm uzunluğunda bir şef bıçağı birçok işinizi rahatlıkla görecektir.

 

Ø Bıçakların muhafazası nasıl olmalıdır?

Bıçaklar genelde çoğu işletmede birçok malzemeyle beraber bir çekmecede muhafaza edilir. Bu çekmece içinde malzemeler birbirine devamlı çarpacağı için bıçaklar kullanılmasa bile körleşecektir. Bıçakların birbirine değmemesi gerekir. Duvarda bir mıknatısa yapıştırılıp muhafaza edilmesi veya daha da iyisi, her seferinde kullandıktan sonra temizleyerek kendi orijinal kaplarında muhafaza edilmesi en doğrusudur.

Yorum yaz

yorum yazmak için üye girişi yapmalısınız